Det store Cuba-lotteri starter

Hvornår:
1. oktober 2026 kl. 1:00 – 25. november 2026 kl. 11:45
2026-10-01T01:00:00+02:00
2026-11-25T11:45:00+01:00
Hvor:
Danmark

Cuba-lotteri 2026: Et lotteri der redder liv!

Vind rom, rejsegavekort og eksklusiv cubansk middag for 4 eller t-shirts.

Præmier for 30.100 kr.

Støt årets Cuba-lotteri. Bestil straks dine lodder. Godt formål og gode præmier. Der er ikke noget at vente på. Send straks din bestilling på nedenstående kupon eller med en mail til postcubavenner.@gmail.com * Eller bedst: Køb dine lodder i webshoppen/diverse på www.cubavenner.dk

Hvad er formålet?

Overskuddet fra lotteriet støtter igen i år Cubas sundhedsvæsen.

Sammen med venskabsforeninger og solidaritetsorganisationer i Europa støtter vi Cubas sundhedsvæsen, som er hårdt (!!) presset på grund af USA’s blokade.

Gennem solidaritets-netværket Medicuba Europa leverer vi råvarer til Cubas egen medicin-produktion samt andre forsyninger til støtte for Cubas kamp for den mest grundlæggende af alle menneskerettigheder: Retten til livet!

Vi ser frem til igen at få alle lotteriets 4900 lodder solgt.

Lige som sidste år, hvor det gik forrygende!!

På forhånd tak til alle, der køber lodder til sig selv og/eller til videresalg til andre.

Hvad kan jeg vinde?

I år byder lotteriet på supergode præmier:

Hovedgevinster: 2 x rejsegavekort til cubarejse til værdi af 10.000 kr.

Cubansk middag for 4 med eksklusiv deltagelse og tolkning (værdi 4.000 kr.)

Gavekort til Hotell Havanna i Varberg (Værdi 2500 svkr. = 1700 kr.)

6 x Havana Club rom 7 år (Værdi 250 kr.)

6 x Legendario rom Anejo/7 år (Værdi 250 kr.)

10 x en t-shirt (forskellige Cuba-motiver og str. Værdi 140 kr.)

Køb og sælg – 4900 lodsedler à 20 kr.

Inden vi kan bruge et overskud og inden du kan glædes over præmierne, skal vi have solgt de 4900 lodsedler à 20 kr.

Så det er nu (!) du skal bestille et bundt til dig selv og gerne til videresalg til familie, venner, arbejdskammerater og naboer m.fl.

Med lodsedlen spreder vi budskabet om venskab med Cuba og solidaritet over hele landet – og lodsedlerne bliver altid godt modtaget.

Vi sælger lodsedler fra 1. oktober til 25. november 2026.

Notarius Publicus trækker vindernumrene.

Søndag den 29. november fra kl. 13 til 18 er der Julemarked i (stedet oplyses senere) København. Kl. 17:00 offentliggøres vindernumrene.

Vindernumrene offentliggøres også i en nyhedsmail fra Dansk-Cubansk Forening, på foreningens hjemmeside: www.cubavenner.dk. Samt på Arbejderen.dk og i bladet Kommunist i december.